Plánujete svépomocné práce na zateplování fasády a budete si pro tento účel pronajímat lešení? Půjde například o velký bytový dům o čtyřech patrech, jaké se stavěly v padesátých letech minulého století, takže bude lešení dosahovat do výšky zhruba patnácti metrů? Pak byste měli lešení raději nechat postavit, než jej stavět svépomocí. Co by se mohlo stát, kdybyste se do práce pustili sami?
Ukotvení lešení do zdiva – velmi důležitou součástí stavby lešení Rabas lešení je jeho ukotvení do zdiva. Když se na toto zapomene nebo se kotvení provede jen ledabyle a na několika místech, hrozí tu jeho naklonění a zřícení. Takový případ se již stal, v Praze došlo vlivem silnějších větrných poryvů k nehodě, která se sice obešla bez zranění osob, protože v tu chvíli tam zrovna nikdo nebyl, ale umíte si představit, co by se mohlo stát, kdyby se lešení převrátilo a zřítilo s dvaceti řemeslníky, a kdyby dopadlo na frekventovanou silnici a chodník?
Pády při montáži – nebezpečné jsou také pády z lešení v okamžiku, kdy se lešení staví. Může k tomu snadno dojít v okamžiku, kdy položíte na trubky další patro. Musíte na něj pak vylézt, abyste následně zasunuli do přední části opěrné zábradlí, ale pokud zrovna v tu chvíli zavrávoráte a ztratíte rovnováhu, zřítíte se z velké výšky. Tento okamžik je při výstavbě lešení kritický a velmi nebezpečný, proto také není doporučován nikomu nezkušenému. Amatérské stavění lešení vás pak může stát život. Profesionálové dobře ví, jak si počínat a jak takovému nebezpečí čelit a uvědomte si, že lešení se staví i do značných výšek, není to legrace a nesmí se to podcenit. Lešení je pro řemeslníky bezpečné až v okamžiku, kdy dojde k jeho kompletní výstavbě a ukotvení do zdiva, tehdy se po něm můžete pohybovat naprosto bez problémů, ale dokud není postaveno, je zde stále vysoké riziko vážného, i smrtelného úrazu.