S raftem na Vltavě je víc zábavy než na mořské pláži


Znáte film „Účastníci zájezdu“? Proslavil se zejména dvěma svéráznými řidiči autobusu Karel a Karel a plastovými podšálky, ovšem co byste neměli přehlédnout, je nesmírná nuda na pláži, ke které se otevřeně přiznávají dívky Kristýna Leichtová a Šárka Kubíková, narozené shodou okolností jen jeden den po sobě. Ležet půl dne na lehátku, měnit barvu pleti do bronzova a občas se smočit ve vodě, to vás přestane bavit po dvou dnech, ale co pak?

jez Mrázkův mlýn Český Krumlov

U moře vás potom musí zabavit nějaký pohyb, to znamená atrakce. Ale to vše je umělé, vykonstruované. Dokud se tu vysloveně nezačnete potápět, abyste opravdu něco viděli, nemůže vás uspokojit ani jízda s padákem na vodních lyžích, protože vás táhne člun, nikoli vodní proud, a jediné, co má opravdovou vodní dynamiku, je surfování ve vlnách, ovšem ne každý den máte ideální vlnobití, aby vás to bavilo, a naučit se dobře surfovat trvá měsíce až roky.

jez pod zámkem U jelení lávky v Krumlově

Vypravte se s námi raději na Vltavu. Vyberte si kánoe, kajak nebo raft a od první chvíle do posledního okamžiku plavby se tu s rafty na Vltavě určitě nebudete nudit a bude vás to bavit. Zjistíte, že vy jste tím pánem (paní), který (která) určuje dění, vy ovládáte plavidlo a vy si také užíváte říční proud, co vás unáší stále dál a dál, a neustále pozorujete kolem sebe něco nového – hezkého. Nepřetržitá změna prostředí a pohyb na vodní hladině je právě to, co láká vodáky nejvíc. Zatímco u moře jste většinou na stále stejné pláži a celý týden sledujete jedno místo, na Vltavě to rozhodně neplatí.

A proč je tak velký zájem o splouvání právě řeky Vltavy? Vltava je velmi svižná, rychle teče a zároveň je bezpečná, drtivá většina jezů je sjízdných a uchvátí vás tu i překrásné říční okolí s rozlehlými loukami a jehličnatými lesy. V okolí Vltavy se také nachází mnoho středověkých památek, vzpomeňme například Český Krumlov, hrad Rožmberk nad Vltavou, kláštery Zlatá Koruna a Vyšší Brod a zříceninu hradu Dívčí Kámen.