Proč vyvolalo zavedení 5G signálu takovou kontroverzi


Podobně jako se vyvíjí mobilní telefony, vyvíjí se i typ signálu. Lidé se snaží přijít na stále lepší vlnovou délku, která by byla pro volání ta nejlepší a zároveň nerušila ostatní vlnové frekvence, které používají například rádia či jiné přístroje. Není teo jednoduchý úkol, a tak není divu, že se tyto změny odehrávají pouze jednou za několik let.

 

Tou poslední, kterou jsme zažili poměrně nedávno, byl přechod na 5G signál, tedy signál páté generace. Avšak tento, na rozdíl od svých předchůdců, vyvolal značnou vlnu obav a kontroverze. I dnes se objevují zprávy, že právě tento druh vln způsobuje nejrůznější problémy, od srdečních selhání až po rakovinu.

 

chytrý mobilní telefon

 

Je však otázka, do jaké míry je něco takového pravdivé. Ano, je faktem, že rádiové vlny, ať už na jakékoliv frekvenci, mají na člověka vliv. Ten je většinou zanedbatelný, což je také důvod, proč můžeme mít například u sebe neustále mobilní telefon. Příliš vysoké či nízké frekvence nám však přeci jen mohou uškodit.

 

To však není případ tohoto typu signálu. Ve skutečnosti je to ten samý, který dříve používala klasická analogová televize. Je to ostatně důvod, proč byl zrušen a televizní vysílání je nyní možné zachytit pouze za pomoci DVBT.

 

mobilní telefon se sluchátky

 

Jak ale v tom případě tyto zprávy vznikly? Jedním z důvodů jsou dezinformace, ať už úmyslné či nikoliv. Pokud se někomu hodilo vyvolat z těchto technologií strach, pak rozhodně uspěl. Pomohlo navíc i to, že onen název, 5G, zní poněkud strašidelně. Většina lidí si totiž neuvědomuje, případně ani neví, že se jedná pouze o zkratku názvu pátá generace.

 

Smutným důsledkem pak byly útoky na stavby, které vysílače mobilního signálu připomínaly. O tom, že valná většina z nich ani na frekvenci 5G nevysílala, není třeba hovořit. Proto je dobré nedat se zmást a zprávy si vždy ověřovat. Jen tak se nedopustíme zbytečných, hloupých chyb.